دلایل حرام بودن طلا برای مردان

 

مقدمه

        طلا از جمله فلزاتی به شمار می رود که طرفداران زیادی دارد و بخصوص خانم ها به آن علاقه ی زیادی نشان می دهند . و بالطبع از اشکال مختلف آن به عنوان زیور آلات استفاده می کنند .

در دین اسلام استفاده مردان از طلا منع شده است . و عملی حرام معرفی گردیده است . آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید چرا زنان مجاز به استفاده از طلا هستند ولی مردان نباید از این فلز قیمتی و زینتی بهره مند شوند ؟ به طور کلی هر موضوعی که اسلام آن را سفارش کرده باشد برای بدن انسان مفید و هر چه را که برای انسان حرام کرده باشد قطعا برای او مضر است اگر چه دلایل برخی هنوز از لحاظ عملی مشخص نشده باشد . ولی ما مسلمانان به این معتقد هستیم که مسلما خیری در پشت این ممنوعیت ها وجود دارد .

 

طلا آفتی برای مردان

طبق بررسی های متعددی که صورت گرفته تعداد گلبول های سفید خون در مردان بیشتر از زن هاست . حال این که تماس بدن مرد با طلا باعث بالا رفتن میزان گلبول های سفید می شود . به طور طبیعی با افزایش شمار گلبول های سفید ، جا برای گلبول های قرمز خون کم شده و تعداد آنها به طور محسوسی کاهش پیدا می کند . در واقع استفاده از طلا در مردان باعث بر هم خوردن تعادل میان گلبول های سفید و قرمز خون می شود . همین امر باعث بروز کم خونی در مردان و از سویی دیگر باعث بروز سرطان خون می شود . که همگی بر اثر اختلال در گلبول های بدن مردان می شود . اما در این جا شاید این سؤال مطرح شود که چرا زنان می توانند از طلا استفاده کنند ؟ اگر طلا روی گلبول های بدن مردان تاثیر می گذارد پس زنان هم نباید از این امر مستثنی باشند .

باید گفت مطالعاتی که روی ساختار بدن زنان انجام شده است نشان می دهند تفاوت های جزئی در ساختار بدن زن و مرد وجود دارد . طلا حاوی اشعه هایی است که از پوست بدن رد شده و روی گلبول های بدن تاثیر می گذارد . این مسئله در مورد مردان کاملا صدق می کند . ولی در زنان خیر چرا که بین لایه پوست و گوشت یک لایه چربی وجود دارد اما در مردان این لایه وجود ندارد . همین لایه محافظ چربی است که همچون سدی محکم مانع از رسیدن اشعه های مضر طلا به بدن زنان می شود . به این ترتیب تاثیر منفی روی گلبول های قرمز در مردان یکی از مضرات استفاده از طلا در مردان است . دلیل دیگری که از اهمیت زیادی هم برخوردار است تاثیر منفی اشعه های طلا روی هورمون های جنسی مردان است . استفاده از طلا توسط مردان باعث بروز اختلالات هورمونی شده و حرکت اسپرم ها را با مشکل مواجه می کند به طوری که سرعت حرکت آنها را به قدری کاهش می دهد که قدرت کافی برای باروری تخمک نداشته و موجب ناباروری می شود .

در واقع بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که بیشترین تاثیر طلا در بافت های مختلف بدن روی اندام های تناسلی است . طلا بیشترین اثر منفی خود را در مردان در بخشی از دستگاه تناسلی می گذارد که محل تجمع اسپرم هاست ، اسپرم ها مدت زمانی را در این مکان می گذرانند تا قدرت باروری و تحرک یابند . بنابر این اشعه های مضر طلا با تاثیر بر این بخش به شدت از سرعت حرکت و باروری اسپرمها می کاهد .

 

طلا در همه رنگ و همه شکل ممنوع

هنگامی که صحبت از طلا به میان می آید همه جواهرات ساخته شده از آن را در بر می گیرد . زنجیر طلا ، انگشتر طلا ، بند ساعت و حتی عینک طلا و ...... می تواند برای مردان مشکل ایجاد کند . وفرقی هم نمی کند به مدت کوتاهی با طلا در ارتباط باشید . به هر حال طلا برای مردان منع مصرف دارد .

به طور کلی طلا در بازار به سه رنگ سفید ، قرمز و زرد وجود دارد و مهم نیست مردان از چه رنگ آن استفاده می کنند ، بلکه مهم ماهیت طلا ست که در هر سه رنگ آن وجود دارد . برخی چنین فکر می کنند که طلای سفید همان پلاتین است . ولی پلاتین فلز جداگانه و با طلای سفید متفاوت است . طلای سفید همان طلای زرد رنگی است که با مخلوط کردن مقداری نقره به رنگ سفید در می آید . و قطعا استفاده از آن برای مردان حرام است . و هم ضرر دارد ولی پلاتین که فلز متفاوتی است هیچ یک از اشعه های منفی طلا را نداشته و هیچ منع استفاده ای هم برای مردان ندارد و مردان می توانند با خیال راحت از این قبیل جواهرات همانند پلاتین یا نقره که حتی برای بدن مفید هم هستند استفاده کنند .

فتاوی آیات عظام در مورد استفاده مردان از طلا

خرید هر گونه طلا برای داماد به منظور استفاده وی جایز نیست اگر چه حلقه یا دکمه سردست یا ساعت و ...... باشد .                                                 حضرات آیات عظام امام ، گلپایگانی ، اراکی

زینت کردن به طلا ، مثل آویختن زنجیر طلا به سینه و انگشتر طلا به دست کردن و بستن ساعت مچی طلا برای مردان حرام و نماز خواندن با آن باطل است .

                                                                               توضیح المسائل مراج

 

/ 1 نظر / 83 بازدید

با استدلالتون اصلا موافق نیستم. پس طلا فروشها یا طلا سازها باید از بی گلبولی بمیرن