سخنی کوتاه در باره امر به معروف و نهی از منکر

سخنی کوتاه در مورد امر به معروف و نهی از منکر

« کنتم خیر امه اخرجت للناس تامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر »

« شما بهترین امتی هستید که برای مردم پدیدار شدید که به نیکی وا می دارید و از بدی باز می دارید . »

آل عمران 104

امر به معروف و نهی از منکر از مهمترین فروع دین مبین اسلام است و واجب کفایی است . اما متاسفانه در جامعه چندان مورد توجه قرار نمی گیرد . و مردم از این امور مهم و شیوه اجرای آن آگاهی چندانی ندارند . گاهی چنان برخورد می کنند که فرد مقابل را به نشان دادن عکس العمل منفی و جبهه گیری وادار می نمایند و گاهی این وظیفه را از دوش خود برداشته و بار خود را به اصطلاح سبک می کنند و در برابر منکراتی که در جامعه رخ می دهد می گویند به ما مربوط نیست و هر کس اختیار کار خودش را دارد . این دو فریضه دینی آن چنان مهم هستند که در ردیف اعمالی مانند نماز که ستون دین است و روزه و حج و ...... آمده است .

امر به معروف تنها امر به حفظ حجاب نیست

متاسفانه هرگاه سخن از امر به معروف و نهی از منکر می شود اذهان به سمت حجاب و بیرون بودن تار موی دختران و زنان متمایل می گردد و بقیه معروف ها و منکرات به دست فراموشی سپرده می شود . گویا که این دو فریضه مخصوص رعایت حجاب است . گشت های امر به معروف و نهی از منکر فقط به همین امور می پردازند . این امر اگرچه در جای خود امری پسندیده است اما کافی نیست . معروف های زیادی مثل تفکر ،  توکل ،  صبر ،  فرو بردن خشم ،  عفو ،  احسان ، شکر خدا ، اخلاق نیک ، وفای به عهد ، راست گویی و ....... و منکرهای زیادی مثل کفر ، جهل و نادانی ، بخل ، ظلم ، نفاق دروغ گویی ، تجاوز به دیگران ، اموال عمومی را حیف و میل کردن غیبت کردن ، دست درازی به دیگران و ........ در جامعه وجود دارد که نیاز به فرهنگ سازی در جامعه احساس می شود .

در این میان یک مسئله بسیار مهم که باید گفت آن چیزی که  اساس و پایه گسترش این دو فریضه را تشکیل می دهد آموزش آمرین به معروف و ناهیان از منکر است این افراد باید تحت آموزش های مذهبی ، روانشناسی ، جامعه شناسی و ...... قرار گیرند . و همچنین از افراد خوش نام و موجه و دارای سجایای اخلاقی ، پر صبر و با حوصله انتخاب گردند .

 

مقام معظم رهبری در این زمینه می فرماید :

 « گناهکار هم فقط بد حجاب نیست ، که بعضی فقط به مسئله بد حجابی چسبیده اند . این یکی از گناهان است . و از خیلی گناهان کوچکتر است . خلاف های فراوانی از طرف آدمهای لا ابالی در جامعه وجود دارد . خلافهای سیاسی ، خلاف های اقتصادی ، خلاف در کسب و کار ، خلاف در کار اداری ، خلافهای فرهنگی ، اینها همه خلاف است . کسی غیبت می کند ، کسی دروغ می گوید ، کسی توطئه می کند ، کسی مسخره می کند ، کسی کم کاری می کند ، کسی ناراضی تراشی می کند ، کسی مال مردم را می دزدد ، کسی آبروی مردم را بر باد می دهد ، اینها همه منکر است . در مقابل این منکرها ، عامل باز دارنده نهی است . نهی از منکر بگویید آقا نکن ، این تکرار « نکن » برای طرف مقابل شکننده است . »  

  دیدار با اقشار مختلف مردم 29 / 7 / 71

 

/ 20 نظر / 804 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

کی هستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

لیلی ومجنون

[اضطراب][ساکت][نیشخند][ناراحت][سوال][تلفن][وحشتناک][شکست][عینک][خجالت][ماچ][ماچ][اضطراب]کارت بیسته[رویا]

سینا

عالی بودخیلی زحمت کشیدی[نیشخند]

سوسن

نه ناراحت نشدم[قلب]

سوسن

توکلاس اول شدم خیلییییییییی ممنون[خداحافظ][خداحافظ]

فاطی

یه بوسسسسسسس واسه بهترین دوسسسس[ماچ][ماچ][زبان][ماچ][ماچ][ماچ]

oaoa

ماچ

تلاش

[گل][گل][گل][گل]تنکیو

سلمانی

لک لبیک یا علی(ع)! اکنون که خنجر ظالمان بر حنجر کودکان مظلوم علوی کشیده می شود و او در آخرین لحظه میان لشگر قلچماق های کور بی خدا که برای خون کم فروغ او له له می زنند، چاره ای ندارد که بگوید: می خواهم همه چیز را درباره ی شما به خدا بگویم، اکنون که ابلیس عربده می کشد و برای دین خدا نعوذ بالله شکلک در می آورد، اکنون که انگشت بی ادب او بدن مطهر علی (ع) و اولاد او را نشانه رفته است و داعیه کشتن!! بقیت الله (عج) را با بی ادبی و جهالت تمام سر می دهد، اکنون که بدن های مسلمانان از میانمار گرفته تا آفریقای جنوبی به تیغ جهالت تکه تکه می شود و به آتش"اخدود سوزانان"می سوزد و ابلیس با تمام مظاهر خود در زبان سیاسیون ورسانه های دنیا دلبری می کند و ... کمی می فهمیم شما چه می فرمودید و از کدام آتش، قلب نازنینتان به درد می آمد، آن روز کربلا ها را می دیدید و می دانستید که اگر امر به معروف بود منکِری چون یزید آن روز و امروز پیدا نمی شد و تجلی نمی کرد و ... عفوا عفوا یا مولای! از نو ایمان می آوریم اشهد انک ولی الله و اقرار می کنیم که امر به معروف نکرده ایم و از منکر نهی ننموده ایم و به اندازه ی تمام آنچه عرض شد، به گناه

یلدا

ممنون خیلی درانشابه من کمک کرد