دکتر علی شریعتی

بازگشت به ایران :

پس از پنج سال تحصیل و آموختن و فعالیت سیاسی در اروپا بازگشت به فضای راکد و بسته جامعه ایران و آن هم تدریس در دبیرستان برایش بسیار رنج آور بود . یک سال پس از قبولی در امتحان به عنوان کارشناس کتب درسی به تهران منتقل می شود . و با آقایان برقعی ، باهنر و دکتر بهشتی که از مسئولین بررسی کتب دینی بودند همکاری می کند . او در این دوره کتاب « سلمان پاک » اثر پروفسور لویی ماسینیون حاصل تلاش این دوره است .

در سال 1345 او به عنوان استادیار در رشته تاریخ در دانشکده مشهد استخدام می شود . موضوعات اساسی تدریس او در این دوره را می توان به چند بخش تقسیم کرد : تاریخ ایران ، تاریخ تمدن اسلامی و تاریخ تمدنهای غیر اسلامی .

از همان آغاز کارش ، روش تدریس و برخوردش با مقررات متداول در دانشکده و رفتارش با دانشجویان او را از دیگر اساتید متمایز می کرد .او در این زمان کتاب اسلام شناسی را چاپ کرد و موفقیت درس های وی در دانشکده و سخنرانی های او در حسینیه ارشاد تهران موجب شد که دانشگاههای دیگر ایران از او تقاضای سخنرانی کنند . این سخنرانیها از نیمه دوم 1347 آغاز شد . مجموعه این فعالیت ها مسئولین دانشگاه را بر آن داشت که ارتباط او را با دانشجویان قطع کنند و کلاسهای وی را که تبدیل به جلسات سیاسی فرهنگی شده بود تعطیل کند . در مهر ماه 1350 بنا به دستور ساواک به دانشگاه مشهد کلاسهای درس وی رسما پایان یافت .

از اواخر آبان ماه 1351 به خاطر سخنرانی های ضد رژیم ، زندگی مخفی وی آغاز گردید . و پس از چند ماه زندگی مخفی در مهر ماه 1352 خود را به ساواک معرفی کرد و مدت 18 ماه در زندان بود . پس از آزادی از زندان در سال 1353 مجبور به خانه نشینی می شود و مهمترین بخش زندگی اجتماعی و سیاسی وی خاتمه می یابد . پس از این او فرصت بیشتر را با فرزندان خودش سپری می کند .

 در سال 1355 با فرستادن احسان ( پسرش ) به خارج از کشور فرصت یافت تا مقدمات سفرش را به خارج فراهم آورد . دکتر علی شریعتی در 26 اردیبهشت سال 1356 از ایران به بلژیک رفت و پس از سه روز اقامت در بروکسل به انگلستان رفت و در منزل یکی از نزدیکان همسرش اقامت گزید . و پس از یک ماه در 29 خرداد همان سال به طرز مشکوکی درگذشت و با مشورت پدرش استاد محمد تقی شریعتی و دوستانش همانند دکتر چمران و امام موسی صدر در سوریه در جوار حرم مطهر حضرت زینب ( س ) به خاک سپرده شد .     روحش شاد و یادش گرامی باد   

/ 0 نظر / 11 بازدید