ممنوعیت فرد پرستی در اسلام

فردپرستی یکی از بزرگترین خطراتی است که مبارزات هدف دار را تهدید می کند . وابستگی به شخص معین اگر چه پیامبر خاتم محمد مصطفی ( ص ) باشد مفهومش پایان یافتن کوشش و تلاش برای پیشرفت به هنگام از دست رفتن آن شخص است و این وابستگی یکی از نشانه های بارز نبودن رشد اجتماعی است . خداوند در آیات 144 و 145 از سوره آل عمران می فرماید :

  وَمَا مُحَمَّدٌ إِلاَّ رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِن مَّاتَ أَوْ قُتِلَ انقَلَبْتُمْ عَلَى أَعْقَابِکُمْ وَمَن یَنقَلِبْ عَلَىَ عَقِبَیْهِ فَلَن یَضُرَّ اللّهَ شَیْئًا وَسَیَجْزِی اللّهُ الشَّاکِرِینَ  144

وَمَا کَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلاَّ بِإِذْنِ الله کِتَابًا مُّؤَجَّلاً وَمَن یُرِدْ ثَوَابَ الدُّنْیَا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَن یُرِدْ ثَوَابَ الآخِرَةِ نُؤْتِهِ مِنْهَا وَسَنَجْزِی الشَّاکِرِینَ  145

محمد (ص) فقط فرستاده خداست؛ و پیش از او، فرستادگان دیگرى نیز بودند؛ آیا اگر او بمیرد و یا کشته شود، شما به عقب برمى‏گردید؟ (و اسلام را رها کرده به دوران جاهلیت و کفر بازگشت خواهید نمود؟) و هر کس به عقب باز گردد، هرگز به خدا ضررى نمى‏زند؛ و خداوند بزودى شاکران (و استقامت‏کنندگان) را پاداش خواهد داد. (144)

هیچ‏کس، جز به فرمان خدا، نمى‏میرد؛ سرنوشتى است تعیین شده؛ (بنابر این، مرگ پیامبر یا دیگران، یک سنت الهى است.) هر کس پاداش دنیا را بخواهد (و در زندگى خود، در این راه گام بردارد،) چیزى از آن به او خواهیم داد؛ و هر کس پاداش آخرت را بخواهد، از آن به او مى‏دهیم؛ و بزودى سپاسگزاران را پاداش خواهیم داد. (145)

 

نشر اکاذیب و تبلیغات دروغ در میدان های نبرد یکی از عوامل موثر در تضعیف روحیه هاست و مشرکان از این حربه در اثنای جنگ احد استفاده کردند و در حالی که آتش جنگ میان مسلمانان و بت پرستان به شدت شعله ور بود ناگهان صدایی بلند شد و کسی گفت : محمد را کشتم .... جمعی از مسلمانان که اکثریت را تشکیل می دادند به دست و پا افتادند و از میدان جنگ به سرعت خارج شدند . اما در مقابل آنها اقلیتی پایدار و فداکار همچون علی ( ع ) و ابودجانه و طلحه و بعضی دیگر بقیه را به استقامت دعوت کردند . این آیه در باره این که اسلام وابسته به شخص نیست و لزوم پایداری در برابر دشمن و توجه ننمودن به شایعات نازل گردید .

منبع : تفسیر نمونه

/ 0 نظر / 26 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.