محیط زیست

 

پانزدهم خرداد ماه ( 5 ژوئن ) روز جهانی محیط زیست گرامی باد

« آنچه در آسمان و آنچه در زمین است به سود شما رام کرد ، قطعا در این امر برای مردمی که می اندیشند نشانه هایی است . »            سوره جاثیه آیه 12

« راهها و خیابانهای خود را پاکیزه نگاه دارید که این از رفتار پیامبران است . »

                                                              حضرت علی ( ع )

« طبیعت جلوه ای از خداوند است و هنر جلوه ای از انسان »                 لانگلفو

در مورد محیط زیست و حفاظت از آن در متون دینی همه ادیان و همچنین دانشمندان ، شاعران ، هنرمندان و ..... مطالب بسیار زیادی دیده می شود . اما محیط زیست چیست ؟

محیط زیست : هر چه در اطراف انسان وجود دارد و بر زندگی او تاثیر می گذارد محیط زیست انسان را تشکیل می دهد . طبق این تعریف خورشید ، دریاها و اقیانوسها ، هوای اطراف ، گیاهان ، جانوران ، شهرها ، انسانها و ...... اجزایی از محیط زیست ما هستند .

آلودگی محیط زیست : وارد شدن ماده یا انرژی نابجا و بی فایده به محیط را آلودگی می نامند که می تواند به محیط و جاندارانی که در آن زندگی می کنند آسیب برساند . دخالت و فعالیت نادرست انسان در کره زمین به شکل های گوناگونی باعث آلودگی هوا ، خشکی ها ، دریاها و اقیانوسها می گردد .

راههای آلودگی محیط زیست

1-نفت مهم ترین آلوده کننده آبهاست . بهره برداری از منابع نفتی و انتقال آن به جاهای دیگر جهان ، تخلیه نفت کش ها ، شست و شوی انبارهای آنها ، یا تصادف نفت کش ها و یا آتش سوزی و اشکال در کار چاهای نفتی موجب آلودگی شدید آب دریاها و اقیانوسها می شود . در ماه مارس 1989 نفت کش اکسون والد در ساحل آلاسکا به گل نشست در نتیجه حدود 240 هزار بشکه نفت وارد دریا شد . و دهها هزار پرنده ، ماهی و پستاندار دریایی کشته شدند . همچنین در سال گذشته آتش سوزی و انتشار نفت به مدت چند ماه از یکی از چاههای نفتی آمریکا در خلیج مکزیک خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کرد .

2-نشت مواد رادیو اکتیو : در سال 1987 میلادی به طور اتفاقی زباله های بیمارستانی ، شامل مواد رادیواکتیو در گویان برزیل رها شد . پرتو زایی مواد رادیو اکتیو ، محدوده ی وسیعی را آلوده کرد . و باعث آلودگی افراد بسیار زیادی شد . این مسئله دومین حادثه ی ناشی از پرتو زایی مواد پرتو زا در زمان صلح بود . نخستین حادثه در رآکتور هسته ای چرنوبیل اوکراین در سال 1986 روی داد . در سال 2011 میلادی نیز در اثر زلزله ی شدید و در پی آن سونامی رآکتور هسته ای شهر فوکوشیما در ژاپن دچار اختلال گردید و مقادیر زیادی رادیواکتیو در محیط زیست منتشر گردید .

3-افزایش گازهای گلخانه ای : در جو زمین مقداری گاز دی اکسید کربن به صورت طبیعی وجود دارد . ولی درصد آن به سبب فعالیت های زیانبار انسان در بخش صنعت و حمل و نقل افزایش یافته است . هنگامی که دی اکسید کربن و سایر گازهای خطرناک وارد جو می شوند سلامت جانداران را به خطر می اندازند و آثاری چون تغییر آب و هوا و گرم شدن کره زمین را در پی دارند .

4-سوزاندن ، رها کردن و دفن زباله : ممکن است آلودگی از راه سوزاندن زباله وارد خاک وسفره های زیر زمینی شود در آمریکا سالانه بیش از دویست میلیون تن زباله شهری تولید می شود . نیمی از این زباله ها در مسیر کانالهای ورودی به دریاها و و دریاچه ها و اقیانوسها انباشته می شود .

5-اکثر کشورهایی که در حال گسترش و توسعه صنعت های بزرگ ( صنعت مادر ) هستند از بزرگترین آلوده کنند ه ها به حساب می آیند . بسیاری از آلوده ترین شهرهای جهان در کشور چین قرار دارند بر اساس برآورد بانک جهانی ، هزینه های ناشی از این آلودگی 5/3 تا 8 درصد تولید مالی کشور چین است . کشورهای دیگر چون هند و برزیل و .... نیز در آلودگی کره زمین نقش مهمی ایفا می کنند .

ده شهر مهم آلوده جهان به ترتیب به قرار زیر است : لانچو ، چوانچو ، شانگهای ، سیان ، شین یانگ همگی در چین ، بمبئی و کلکته در هندوستان ، مکزیکوسیتی در مکزیک ، سئول در کره جنوبی ، و دهلی نو در هند .

خوب است در پایان سری به خلیج زیبای فارس بزنیم . خلیج فارس یکی از مراکز مهم صید ماهی و مروارید است ، بعلاوه به دلیل وجود جزیره هایی که از نظر اقتصادی و نظامی اهمیت دارند منطقه مهمی محسوب می شود . دلیل آسیب پذیری بسیار زیاد خلیج فارس عمق کم ، شوری آب ، گرمی هوا و ارتباط محدود با آبهای آزاد جهان  است و بهره برداری از منابع نفتی و انتقال آن به بخش های دیگر جهان ، سبب آلودگی شدید آن شده است .

اثرات آلودگی آب خلیج فارس

1-تشکیل لایه ای از مواد نفتی روی سطح آب که از رسیدن نور خورشید و اکسیژن به ماهیان و سایر آبزیان جلوگیری کرده و سبب مرگ آنها می شود .

2-نابودی و مهاجرت هزاران پرنده از این دریا

3-تغییر رنگ و کیفیت آب و کاهش آب آشامیدنی در کشورهایی مانند کویت و قطر  

 

/ 4 نظر / 8 بازدید
سیروس علی پور

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار خوبی دارید.مطالب آموزنده و مفید هستند.آرزو می کنم در هدفتان موفق شوید. بنده محیط بان و طرفدار محیط زیست و حیات وحش هستم. انجمنی تحت عنوان دوستداران محیط زیست و حیات وحش تشکیل دادم ، از شما دعوت می کنم عضو این انجمن شوید.امیدوارم در آینده همکاری خوبی داشته باشیم.

مختاريكا

سلام. مطلب خيلي مفيدي بود. استفاده كردم.

پیمان نادری

من این متن رادوست دارم

[شرمنده][لبخند][ساکت][گل][قلب][لبخند][تلفن][عینک][شرمنده][شرمنده][شرمنده][شرمنده][شرمنده][شرمنده][شرمنده][شرمنده][شرمنده][تایید]