ورزش باستانی

 

ورزش باستانی

یکی از افتخارات فرهنگی و ورزشی ما ایرانیان ورزش باستانی است . این ورزش با الهام از  آموزه های مذهبی در ایران باستان شکل گرفت . پس از اسلام با توجه به اهمیتی که این دین به تربیت و سلامت جسم و روان می داد رونق و تحولی خاص یافت . به محلی که در آن ورزش باستانی اجرا می شود زورخانه می گویند . وسط زورخانه پایین تر از سطح زمین است و به آن گود می گویند . و پیرامون گود ، غرفه هایی برای نشستن تماشاچیان ، کندن لباس و گذاشتن اسباب های ورزشی می سازند . در یکی از غرفه ها ، که ورودی زورخانه محسوب می شود ، سکویی به نام سردم برای نشستن مرشد وجود دارد .

ساختمان زورخانه

ورزش باستانی در محلی به نام گود زورخانه ، به تناسب ساختمان ، دایره ، مربع و یا شش ضلعی ساخته می شود . ورودی زورخانه حدود یک متر ونیم ارتفاع دارد . ودلیل کوتاهی آن این است که ورزشکاران به صورت تعظیم وارد شوند . و تسلیم رضا در برابر پروردگار را از یاد نبرند . به هنگام ورزش ابتدا پیشکسوت و سپس سادات و بعد از آن ورزش کاران دیگر به ترتیب سابقه ورزشی خود وارد می شوند .

تقویت جسم و روان

در ورزش باستانی ، آمیزه ی جالبی از ورزش ، موسیقی و شعر وجود دارد . مرشدها از بین ورزشکاران قدیمی انتخاب می شوند . و اغلب از شعر و موسیقی آگاهی دارند و اشعاری مذهبی در باره امامان معصوم ( ع ) و همچنین اشعاری حماسی از شاهنامه و .... می خوانند . ضرب می نوازند ، ضرب زورخانه تنبک بزرگی است که در کارگاه کوزه گری ، از گل پخته درست می شود . پوست آن هم اغلب از پوست آهوست . ورزشکاری که از نظر سابقه و نوع کار بر دیگران برتری دارد ، میان دار است و اجرای حرکات ورزشی را رهبری می کند ، ورزشکاران حرکت های خود را با حرکت های میان دار تنظیم می کنند . و تازه کارها نیز حرکت های او را انجام می دهند ، میاندار هم حرکتهای خود را با صدای ضرب مرشد هماهنگ می کنند .

ابزار ورزشی مورد استفاده در این ورزش

کباده : در فرهنگ های فارسی کباده به معنی کمان نرم و سست است ، اکنون کباده ها را از آهن خالص و در وزنهای مختلف می سازند و تنه آنها حالت فنری ندارد . زنجیری از جنس آهن نیز به جای زه کمان به تنه کباده وصل است .

سنگ : دو قطعه تخته سنگ بزرگ به شکل کفشهای قدیمی که قسمت بالای آن مربع و سمت پایین ان منحنی است . سوراخ و دستگیره ای در میانه هر سنگ وجود دارد .

میل : میل زورخانه مانند گرزی است که در جنگ های قدیم به کار می رفت . این میل ها طی زمان ، از شکل گرز به صورت استوانه در آمدند و جنس آنها از آهن به چوب تغییر شکل یافته است .

تخته شنا : تخته شنا چوبی به طول 75 عرض 8 و قطری حدود 2 سانتی متر است که به زیر آن دو تخته 6 سانتی متری وصل شده است . این دو قطعه ، تخته اصلی را 6 سانتی متر بالاتر از سطح زمین نگه می دارد تا انگشتان و کف دست ورزشکاران با زمین فاصله داشته باشد .    

 

/ 0 نظر / 8 بازدید