نام همسران و فرزندان امام حسین علیه السلام

با توجه به منابع معتبر، همسران امام حسین ـ علیه السلام ـ پنج نفر می باشند، که اسامی آنها در منابع تاریخی ضبط شده است و همگی دارای اولاد بودند. مرحوم شیخ عباس قمی (ره)، همسر دیگری برای امام حسین ـ علیه السلام ـ ذکر کرده است که نام او معلوم نیست و صاحب حمل بوده، بعد از شهادت امام حسین ـ علیه السلام ـ اسیر شده و در نزدیکی حلب طفل خود را سقط کرده است[1].

شیخ مفید تعداد اولاد آن حضرت را شش نفر، چهار پسر و دو دختر دانسته، و بعضی از جمله علامه سید محسن امین و ابن خشاب، نه فرزند، شش پسر و سه دختر برای حضرت ذکر کرده و برخی از منابع مثل ابن شهر آشوب در مناقب[2] و مرحوم اربلی در کشف الغمه، تعداد اولاد آن حضرت را ده نفر، شش پسر و 4 دختر، و بعضی حتی بیشتر از ده نفر ذکر کرده اند.

با این که منابع در تعداد اولاد حضرت: اختلاف دارند ولی هر کدام به نوبه خود دارای اعتبار و ارزش هستند، پس با توجه به منابع مذکور، اسامی آنها همراه با نام هر یک ذکر می شود.

1. علی بن الحسین، و کنیه او ابو محمد و ملقب به زین العابدین است و مادرش شاه زنان، شهر بانو دختر یزدگرد شاه ایران است.

2. علی بن الحسین الاصغر، معروف به علی اکبر که در کربلا شهید شد و مادرش لیلی، دختر ابو مرّة بن غزوة بن مسعود ثقفیه است.

3. جعفر بن الحسین، مادرش قضاعیه از قبیله قضاعه است.

4. عبد الله بن الحسین، و نام مادرش رباب، دختر امرء القیس است. که همان عبدالله رفیع (شیرخوار) است و به علی اصغر معروف است.

5. سکینه بنت الحسین، مادر او نیز رباب، دختر امرء القیس است.

6. فاطمه، نام مادرش ام اسحاق دختر طلحه بن عبید الله تیمیه است.

7. محمد، که در کربلا شهید شد و مادر او رباب، دختر امرء القیس است.

8. علی اصغر، نام مادرش رباب. همان عبدالله بن حسین یا عبدالله رفیع است.

 9. زینب، نام مادر او معلوم نیست.

10. رقیه ـ سلام الله علیها ـ مرحوم حائری مادرش را شهربانو دختر یزدگرد سوم ذکر کرده است، و مطابق بعضی از نقلها ام اسحاق نام داشت.

11. دیگر از زوجات حضرت ابا عبدالله، زنی بوده که نامش معلوم نیست و حامله بوده بعد از شهادت امام حسین ـ علیه السلام ـ اسیر شده و هنگامی که اهل بیت ـ علیهم السلام ـ را از کوفه به شام می بردند در نزدیکی حلب طفل خود را سقط کرده و اسمش محسن ابن حسین است[3]. و این محل فعلاً در سوریه زیارتگاه است.


[1] - قمی، عباس، منتهی الامال، قم، هجرت، چاپ پانزدهم، 1382 ش، ج1، ص7 ـ 1.

[2] - ابن شهر آشوب، مناقب، قم، انتشارات علامه، ج4، ص 77

[3] - قمی، عباس، منتهی الامال، هجرت، چاپ پانزدهم، 1382 ش، ج 2، صص 701 ـ 638.

/ 0 نظر / 100 بازدید