بهداشت و آراستگی هنگام رفتن به مسجد و پرهیز از اسراف و پرخوری

یَا بَنِی آدَمَ خُذُوا زِینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ وَ کُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لاَ تُسْرِفُوا إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ‌ (31)

ای فرزندان آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید! و (از نعمتهای الهی) بخورید و بیاشامید، ولی اسراف نکنید که خداوند مسرفان را دوست نمی‌دارد!

﴿الأعراف‏، 31

مطابق روایات و احادیث رفتن به مسجد با لباس های تمیز و مرتب و سر و وضعی پاکیزه برای نماز جماعت مستحب است. عطرآگین ساختن خود به هنگام ورود به مسجد و بر پا ساختن نماز و زدودن بوهای ناخوشایند از بدن بسیار مورد تأکید است تا جایی که پیشوایان دینی ما هزینه خرید عطر را به هیچ عنوان از مصادیق اسراف ندانسته اند و روایات متعددی در فضیلت عطرآگین ساختن خود وجود دارد. برای مثال: خواندن دو رکعت نماز شخصی که به خود عطر زده است از هفتاد رکعت نماز بدون معطر ساختن خود بالاتر است. برای خوشبو سازی فضای مساجد با روش های مختلف روایاتی وجود دارد که از توجه خاص اسلام به خوشبوسازی فضای پاکیزه مسجد و حضور نمازگزاران پاکیزه و خوشبو در چنین فضای مقدسی حکایت می کند.

امام على علیه السلام می فرماید :

اَلنَّظیفُ مِنَ الثِّیابِ یُذهِبُ الهَمَّ وَ الحُزنَ و َهُوَ طَهورٌ لِلصَّلاةِ[1]؛

 لباس پاکیزه غم و اندوه را برطرف مى‏کند و باعث پاکیزگى نماز است.

به افرادی که سبزیجات بودار مانند سیر و پیاز خورده اند نیز توصیه می شود که چون بعد از خوردن سیر و پیاز، بوی ناخوشایند آنها تا مدتی پس از مصرف باقی می ماند، موقتاً ( تا برطرف شدن بوی نامطبوع ) از حضور در مسجد خودداری نمایند. رسول خدا ( صلی الله علیه و آله و سلم ) نیز فرموده است: کسی که سیر خورده است وارد مسجد نشود تا بوی آن کسی را ناراحت نکند. در رساله های عملیه مراجع تقلید نیز آمده است کسی که پیاز و سیر و مانند اینها را خورده است که بوی دهانش مردم را اذیت می کند، مکروه است به مسجد برود. امام علی نیز فرمود : کسی که چیزی را خورده است که بوی آن برای مردم آزار دهنده باشد، پس به مسجد نزدیک نشود. از این حدیث می توان دریافت که اگر جوراب و پای کسی بوی ناخوشایندی دارد، باید قبل از ورود به مسجد آن را بشوید. ایشان در جای دیگری می فرماید: بوی بد را که موجب آزار دیگران است با آب برطرف کنید و مواظب طهارت و پاکی خود باشید. زیرا خداوند از میان بندگانش، افراد کثیف و آلوده را که موجب ناراحتی همنشین می شود دوست نمی دارد.

پا محل عرق کردن است زیرا در هر پا هزاران غده عرق وجود دارد. فعالیت غده های عرق در برخی افراد معمولی است ودر برخی دیگر مشکل ساز است به طوری که در هر روز باید برای رهایی از بوی عرق، پای خود را بشویند. اگر کفش و جوراب نامناسب باشد به طوری که تبادل هوا به خوبی انجام نشود، باکتری های موجود در پوست پا در شرایط بی هوازی بوی نامطبوع و آزار دهنده ای را تولید می کنند.

در موقع عرق کردن پا، جوراب نقش عمده ای دارد. مخصوصاً جوراب های نخی به راحتی می توانند موجب جذب و تبخیر عرق پا در تماس با هوا شوند و از بوی ناخوشایند آن بکاهند.

عدم رعایت بهداشت پا، محبوس ماندن پا در کفش به مدت طولانی یا نامناسب بودن جنس جوراب و کفش، بوی آزار دهنده ای را به وجود می آورد که نیازمند شستشوی پا و جوراب می شود.

بنابر این شستشوی پا و جوراب در فاصله های زمانی کوتاه و تعویض آنها توصیه می شود. همچنین استفاده از جوراب های نخی، سفید و تمیز و کفش مناسب بسیار مفید است. زیرا در رفع خستگی و رفع بوی بد پا مؤثر است. این کار در اماکن عمومی مخصوصاً جاهای مقدسی مانند مسجد ضرورت و اهمیت بیشتری دارد.

استفاده از جوراب احتمال انتقال بیماری های پوستی پا را به حداقل می رساند. زیرا از تماس مستقیم پا با خارج جلوگیری می کند. زگیل ها و قارچ های کف پا و لای انگشتان از جمله بیماری های شایعی هستند که در اثر تماس پای برهنه با فرش یا زمین آلوده ممکن است به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. لذا توصیه می شود در محیط های عمومی از جمله مساجد که افراد متعددی تردد می کنند با پای برهنه، یعنی پای بدون جوراب، راه نروید. علاوه بر آن، جوراب می تواند تا حدود زیادی از خراشیدگی، ساییدگی و بریدگی پا محافظت کند. این محافظت مخصوصاً در افراد دیابتی که حس پای آنها دچار اختلال است، اهمیت بیشتری دارد.

بهداشت روانی در مسجد

همانگونه که نظافت و تمیزی مسجد می تواند به همه اهل مسجد و نمازگزاران روحیه بخشد، مطلوب همه افراد است که برای نیایش و عبادت، به محیطی پا گذارند که در آن علاوه بر نظافت و پاکیزگی، آرامش نیز برقرار باشد. همانطور که در آیه 31 سوره اعراف آمده است که به هنگام رفتن به مسجد زینت های خود را برگیرید. از این موضوع می توان دریافت که استفاده کردن از زینت و آراستگی، علاوه بر اینکه نشانگر نظافت و پاکیزگی است، نیازمند آرامش خاطر و نداشتن دغدغه نیز هست. شاید به همین دلیل باشد که باز در قرآن آمده است: ( آگاه باشید که دل آرام گیرد با یاد خدای ) . مسجد که محل عبادت و یاد خدا است باید با آرامش خاطر و طمأنینه همراه باشد. از طرفی دیگر، خداوند فرموده است: کسی که از یاد من روی برگرداند، زندگی برایش دشوار خواهد شد.

بحث آرامش و آسایش خاطر نه فقط مخصوص جوانان است، بلکه همه اقشار جامعه به وجود آرامش و نبودن تنش اهمیت می دهند. بنابر این محیطی که در آن عبادت می کنند باید بدون تنش، ساکت، فارغ از جنجال ها و چالش ها روزمره و گذرا باشد.

مجموعه فعالیت هایی که در مسجد انجام می شود باید در کاهش استرس و فشارهای روانی جامعه و حداقل اهل مسجد نقل به سزایی داشته باشد. در ایجاد سلامت روانی، اجتماعی و معنوی جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. بدیهی است هیچ کس تمایل ندارد حتی برای لحظه ای پا به محیطی بگذارد که برخی به او و خواسته هایش به دیده ای متفاوت می نگرند و یا بعضاً از گزند زبان یا تمسخر آنها در امان نیست.

حضرت امام صادق ( علیه السلام ) می فرمایند :

همانا مؤمن به وسیله مؤمن آرامش می یابد، چنانکه تشنه لبی با آب خنک و گوارا آرامش می یابد.

بدون تردید حضور قلب، آرامش خاطر و فراغت از مسایل روزمره در هنگام عبادت شرط لازم برای خضوع و خشوع در مقابل پروردگار است که آمال و آرزوی قلبی هر نمازگزاری است. گاهی وقت ها تلفن های همراه نمازگزاران در مسجد روشن است ومشاهده می شود که در حین اقامه نماز جماعت به صدا در می آید. چنین زنگ های بی موقعی نه فقط حواس صاحب تلفن همراه را که می کوشد به هر نحوی صدای آن را خاموش کند، پرت می کند بلکه آرامش، سکوت و فضای معنوی حاکم بر مسجد را می شکند. بنابر این توصیه می شود که قبل از ورود به مسجد، تلفن همراه را خاموش کرده یا آن را در حالت سکوت بگذاریم تا برای خود و بقیه نمازگزاران مزاحمتی ایجاد نشود. علاوه بر آن، توصیه اکید می شود که از عکس گرفتن، ارسال بلوتوث و بازی حتماً خودداری شود.


[1] - کافى(ط-الاسلامیه) ج6، ص444، ح14

/ 2 نظر / 122 بازدید
ابرابزار

سلام دوست من ، در صورت تمایل به همکاری و بازاریابی در وب سایت ابرابزار میتوانید عضو شوید ، لینک کالاها ، بنرها یا سایت ما را در وبلاگ ، سایت یا ایمیل خود ثبت کنید ، دوستانتان را دعوت کنید ، به ازای افزادی که در سایت از طرف شما عضو شوند پورسانت خوب و اگر نسبت به خرید کالا اقدام کنند درصدی از فروش را میتوانید برداشت کنید .میتوانید گزارش فعالیت خود را در قسمت بازاریابان مشاهده کنید . برای تک تک موارد پورسانت های عالی کاملاً شفاف همراه با آمار واقعی و لحظه ای از فعالیت های شما و دوستانی که دعوت کرده اید ، در سیستم بازاریابی ابرابزار مشاهده کنید . برای مشاهده پورسانت ها باید عضو شوید در لینک زیر : www.abarabzar.com/affiliates/account/login/ و سپس بعد از ورود به حساب کاربری به صفحه : http://www.abarabzar.com/affiliates/index/index/ بروید و صفحه مدیریتی خود را مدیریت کنید . از شما سپاسگزاریم .

احمد

سلام مطلب زیبایی هست موفق باشید