زندگینامه استاد ابوالعینین شعیشع

مراحل اولیه قرائت را در دوران کودکی زیر نظر خانواده خود فراگرفت و سپس به همراه دیگر اساتید فن قرائت به تکمیل این علم پرداخت.

وی در ۱۷ سالگی برای اولین بار در رادیوی مصر به تلاوت قرآن پرداخت و این موفقیت خود را مرهون مساعدتهاى مرحوم استاد شیخ عبدالهه عقیق شاعر و مؤلف داستان پیامبر بزرگ اسلام (ص) می داند. از این به بعد تلاوتهای استاد شعیشع پیوسته از همه رادیوهاى کشورهاى عربی و اسلامى پخش می شد

و آوازه این قاری بزرگ به گوش تمام مسلمانان جهان رسیده بود.

استاد شعیشع از اساتید بزرگ و مشهور قرائت قرآن است وی در تلاوت قرآن دارای صوتی گرم و لحنی گیراست که مستمع را مجذوب و شیفته صوت خویش می کند.

این قاری مشهور دارای قرائتی وزین و متین است.دقت در اداء کلمات و رسایی بیان و تلفظ قوی از ویژگیهای قرائت استاد است که کم نظیر و مختص ایشان است.

سبک دلنشین قرائت و صدای زیبای استاد در هنگام قرائت موجب نخستین همگان شده است و شنوندگان را به حیرت می اندازد.

استاد ابوالعینین شعیشع تنها عصر خویش به شمار می رود که به روش استاد مرحوم محمد رفعت به تلاوت می پردازد ، بدین سبب وی از مشاهیر عصر خود به شمار می رود و همواره مشتاقان قرآن کریم از تلاوتهای تاثیر گذار ایشان در جهان فیض می برند.

استاد شعیشع در شیوه قرائت تسلط فوق العاده ای دارد و در انواع سبکهای دهگانه و هفتگانه قرائت دارای مهرت و چیرگی خاصی است و اغلب قرائت خود را به طریق روایت خصص از عاصم طبق رسم الخط قرآن کریم تلاوت می کند. ابوالعینین شعیشع در خاندانی قرآنی پرورش یافته است و قاری مشهور مرحوم استاد عبدالفتاح شعشاعی عمومی ایشان و مرحوم استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد خاهرزاده این استاد هستند.

استاد به بسیاری از کشورهای جهان مسافرت کرده است و در آن جا به تلاوت قرآن پرداخته است که از آن جمله می توان به کشورهای فرانسه ، ترکیه، انگلیس، یوگسلاوی سابق ،سومالی، اردن، سوریه ، فلسطین ، ابنان ،ایران و کویت اشاره کرد.

استاد شعیشع در سال ۱۳۵۷ شمسی مسافرتی به ایران داشته است و در شهرهای نظیر تهران ،مشهد، اصفهان و شیراز به تلاوت قرآن مبادرت نمود و بعد از انقلاب هم به عنوان داور در مسابقات بین المللی قرآن کریم به ایران سفر نموده است.

استاد معتقد است ایران و مصر در دو موضوع با هم رقابت می کنند.اول عشق به اهل بیت (ع) و دوم تلاوت و این نهضت بزرگ قرآنی که در ایران به وجود آمده ،مرهون انقلاب اسلامی است و من این شور و اشتیاق را پیش از انقلاب ندیدم و از این به خاطر رهبران بزرگ ایران است که پرچم قرآنی را برافراشته اند.

/ 1 نظر / 32 بازدید
معراج

بسم الله الرحمن الرحیم -دعوتید به سایت معراج.سخنان یکی از اولیای الهی شرح طریق معراج بر اساس علم یداللهی عَبْداً مِنْ عِبادِنا آتَیْناهُ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنا وَ عَلَّمْناهُ مِنْ لَدُنَّا عِلْماً بنده ‏اى از بندگان خاص ما كه او را رحمت و لطف خاصى از نزد خود عطا كردیم و هم از نزد خود وى را علم بیاموختیم. (65 الکهف) نوشته های این سایت برگرفته از صحبتهای یکی از اولیاء الله حال حاضرمی باشدو توضیح اینکه از عرفای دوران قدیم و جدید مثل ایشان شاید در هر عصر و دوران یک نفر متولد شود ، ایشان اُمی هستند (یعنی علوم الهی را از مبدا خلقت خود گرفته اند) و علم توحید را بر اساس شفاعت حضرت رسول(ص) و درک معراج حضرت رسول (ص) از حضرت حق هدیه گرفته اند و دارای علم ید اللهی هستند ، علم ایشان از کتاب و استاد نیست و ازشهود حقایق حکایت کرده و مطابق با واقع صحبت می کنند .