آثار روانی ورزش

اثرات روانی ورزش :

1 - احساس آرامش بیشتر :

تنش و آرامش از جنبه های بسیار مشکل رفتار انسان در پژوهش ها و مطالعات هستند در عین حال همه دانشمندان و پژوهشگران معتقدند که آموزش و پرورش در این بعد یادگیری تندرستی مسئولیتی عظیم و دشوار دارند . تردیدی نیست که ورزش وتربیت بدنی دوره رها ساختن ماهیچه ها  از فشارهای و تنش های ناشی از عوامل محیطی و عوامل درونی نقش بسیار مهمی دارند .

2 – افزایش اعتماد به نفس :

یک فرد ورزشکار طی دوران ورزش خود شاهد پیشرفت و رشد و تقویت بنیه روحی و جسمی خود می باشد بنابراین اعتماد به نفس نیز در وی تقویت می شود پر واضح است کسی که اعتماد به نفس نداشته باشد قادر به ادامه زندگی و مقابله با مشکلات پیش روی خود نخواهد داشت .

تیلور ( 1980 )معتقد است یکی از بهترین و مناسب ترین راه ها به سوی کسب خود پنداره ی نیرومند بازی است ورزش و بازی فرصت هایی برای کمک به کودک در تمام زمینه های رشد مهیا می سازد .

ورزش هایی نظیر کوهنوردی ، دوچرخه سواری و سایر فعالیت های ماجرا جویانه و ... باعث کسب اعتماد به نفس در افراد می شود .

 

3 – بهبود و اصلاح نگرش ها :

ورزش و فعالیت بدنی نگرش فردرا در زمینه های گوناگون تغییر می دهد نگرش عبارت است از احساس فرد نسبت به مهارتهای حرکتی ، شرکت در کلاس های آمادگی جسمانی و استفاده از مهارت های کسب شده در اوقات فراغت ، استفاده از تمرین های ورزشی به منظور حفظ تناسب اندام و یا اهداف درمانی و غیره

4 – بهبود درروابط اجتماعی :

ورزش باعث شادابی ، تماس با دیگران ، مشارکت در کارهای جمعی و جلوگیری از کسالت و گوشه گیری
می شود و در نتیجه منجر به بهبود در روابط و کارآیی های اجتماعی می گردد .

5 – بهبود ادراک و عکس العمل های حسی :

پژوهش ها و تحقیقات نشان می دهد که ورزش و فعالیت های بدنی ، زمان واکنش ، ادراک عمیق ، آگاهی و هم احساسی را در افراد افزایش می دهد .

6 – تسکین اختلالات روانی :

از نظر پزشکی ثابت گردیده است که برخی از فعالیت های بدنی و فیزیکی دارای فشار روانی است این حالات از فلج های هیستریک یا خستگی های مزمن ، محدودیت های روانی گرفته تا بازده کاری کم ، ناراحتی های ناشی از عملکرد بدنی و غیره می باشد .

7 – بهبود و توسعه سلامت روان :

متولیان امور بهداشتی می گویند :

بهداشت مقدم بر درمان است ورزش مهمترین وسیله بهداشت تن و روان می باشد چنانچه گرفتار بیماری شویم معمولا به دارو روی می آوریم ولی از این غافل هستیم که همین دارو  نیز خود دردی را در پی خواهد داشت .

حضرت امام علی (ع) می فرمایند : هیچ دارویی نیست ، مگر اینکه باعث تهییج و انگیزش در دیگری شود بنابراین نباید فراموش کنیم که ورزش از مبتلا شدن انسان به بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند و همچنین بسیاری از بیماری ها به وسیله ی ورزش درمان خواهند شد پس ورزش سالم بهترین وسیله درمان است افراد برخوردار از سلامت روان داوطلبانه در پاره ای از فعالیت ها جهت تکمیل کارهای روزانه خود شرکت می کنند .

این عمل صرفا به این علت نیست که آنان مایل به انجام کاری در اوقات فراغت خویشند بلکه بسیارند افرادی که با اوقات فراغت اندک زمانی به فعالیت ها و بازی های ورزشی اختصاص می دهند و ارضای آنان از این فعالیت ها توقعات و نیازهای روانی عمیق آنان را بر آورده می سازد .

8 – افزایش شادابی و امید به زندگی :

کسانی که ورزش می کنند و ورزشکاران جز و شاداب ترین افراد جامعه هستند این افراد همیشه شاداب هستند و دربرابر مشکلات زندگی امید خود را از دست نمی دهند و مقاومت می کنند و به سادگی تسلیم مشکلات نمی شوند کسی که روحیه شاداب و سالم داشته باشد علیرغم اینکه ممکن است بدن او قادر به انجام تمام کارهایی که افراد دیگر انجام می دهند نباشند اما قادر به حل و غلبه بر تمام مسایل و مشکلات اطراف خود می باشد .

/ 0 نظر / 12 بازدید