شرح حال مختصر شیخ حر عاملی

شیخ محمد حسن حر عاملی در سال 1033 قمری در روستای « مشغره » از توابع « جبع » چشم به جهان گشود . جبع یکی از مراکز مهم عامل است که شخصیت های ارزنده ای همچون شیخ بهایی و شهید ثانی را تربیت نموده و به جامعه اسلامی تقدیم نموده است . تشیع در این سرزمین ریشه در تبعید ابوذر دارد . سر سلسله خاندان شیخ حر عاملی ، حر بن یزید ریاحی نخستین شهید راه امام حسین ( ع ) در روز عاشوراست .

آثار شیخ حر عاملی

جواهر السنیه ، صحیفه ثانیه ، الایقاظ ، خلق الکافر ، القوائد الطوسیه ، بدایه الهدایه ، امل الامل ، اثباط الهدایه ، هدایه الامه ، وسایل الشیعه 

 


 

مهاجرت به ایران

در چهل سالگی برای زیارت به حضرت امام رضا ( ع ) به ایران آمد و با آن که از شاه و شاهان نفرت داشت و کناره گیری و عزلت را بر حضور و ریاست ترجیح می داد ، در حساس ترین زمان تاریخ تشیع همانند دیگر علمای تشیع برخی مسئولیتهای اجتماعی را در یکی از حساس ترین نقاط ایران یعنی خراسان تقبل نمود .

وی در اصفهان مقام شیخ الاسلامی را پذیرفت . گویند وقتی در حضور شاه سلیمان  بدون اجازه ی وی در کنار او نشست به طوری که بین او و شاه یک متکا فاصله بیش نبود . شاه به وی گفت : به من گفته اند تو از علمای بزرگ عرب محمد بن حسن بن حر عاملی هستی ؟ حال به من بگو بین  حر و خر چقدر  فاصله است ؟  شیخ  بی  درنگ و به  شوخی  گفت  : یک متکا .

که شاه از شجاعت و حاضر جوابی شیخ یکه خورد .

وفات شیخ حر عاملی

شیخ  حر  عاملی  در  بیست و  یکم  ماه  مبارک  رمضان  شب قدر  و شب  شهادت  مولی امیر المؤمنین در سال 1104 قمری وفات یافت . و در حرم مطهر امام رضا ( ع ) به خاک سپرده شد .                          روحش شاد و یادش گرامی باد .